Lispeszentadorján bemutatása

----

Ma a falukép legmeghatározóbb épülete a Szentadorján központjában álló, Szent Adorján vértanúról nevezett római katolikus templom, melyet 1936-ben emeltek neoromán stílusban. Ezt megelőzően egy kis kápolna állt ehelyütt, előtte pedig egy zsúpfedeles boronafalú harangláb, melyet Malonyay Dezső, a "Magyar nép művészete" című néprajzi monográfia szerzőjének tusrajzáról ismerünk.
Mint ahogy arról már volt szó, a szentadorjáni temetőben még állnak annak a pálos kolostornak a romjai, amely a török hódoltság korában pusztult el. A műemlék rom legnagyobb értéke a bolthajtásban álló finom művű barokk Szent Antal szobor. A klastrom ott állt, ahol valaha a község is feküdt, ugyanis a falu, mint ahogy a zalai települések többsége, eredendően dombhátra települt, lakosai csak később húzódtak le a völgybe. A néphagyomány szerint a kolostort a torhaji várral egy földalatti folyosó kötötte össze.
Lispe neve azért olyan nevezetes, mert 1937-ben Magyarországon először itt kezdődött meg az iparszerű kőolajbányászat. A szénhidrogén-bányászat átformálta a vidék életét, a hajdani szegénység helyébe bizonyosfokú jólétet teremtett. A sikeres fúrás helyét ma egy obeliszk őrzi, közelében pedig - a BT-2 tankállomáson - kis múzeum található.
Lispeszentadorján határában három szőlőhegy magasodik: a Lispei-, az Erdőháti- és a Szentadorjáni-hegy. A meredek déli lejtőkön szőlőskertek futnak a völgy felé, a tetőkön pedig kis pincék sorakoznak. Itt még megtalálhatóak a régi borona és paticsfalú présházak, de nem csak ezek miatt érdemes ide felkapaszkodni. A hegytetőkről csodálatos kilátás nyílik a környező falvakra, tiszta időben pedig a Varasdi-hegyek ormaira, a szőlősgazdák pedig szívesen invitálnak pincéjükbe egy pohár borra minden ide látogatót.
Lispeszentadorján a természetbúvárok számára is tartogat érdekességeket. A vidék növény- és állatvilága rendkívül gazdag. Itt található a környék egyik legnagyobb tavaszi tőzike telepe, mely márciusban fehér virágtengerként borítja el az erdőt. A tőzike mellett kakasmandikót, szártalan kankalint, erdei cikláment, agár- és tarkakosbort és még számos más növényritkaságot fedezhetünk fel barangolásaink során.
Minden valamirevaló helybéli a gombászás szerelmese. A bükkösökben és tölgyesekben számos gombafajta lelhető fel: galambgombafélék, tinórúak stb. Az itt elterülő hatalmas erdők adnak otthont a világhírű zalai gímszarvas állománynak. Szarvasok mellett azonban nagyszámban találkozhatunk vaddisznókkal, őzekkel. Él a környéken fekete gólya, gyurgyalag, holló, fogoly, róka, nyest.